چگونه بلاکچین، نهادهای مقدس اجتماعی را برهم می‌ریزد

تکنولوژی بلاکچین یک نیروی غیر متمرکز قدرتمند است که جامعه ما را در هر سطحی متحول خواهد نمود. بلاکچین با قراردادن اختیار مالکیت و کنترل در دست افراد موجبات تغییر روند جامعه ما را فراهم می آورد. براساس نظر الکس تپ اسکات، نویسنده کتاب انقلاب بلاکچین، این تکنولوژی موجب تغییر تمدنی است که ما آنرا در هر سطحی می شناسیم.
تکنولوژی بلاکچین یک دفتر کل گسترده را فراهم می‌آورد که بواسطه آن تراکنشی به تراکنش دیگر که در مجاورت آن قراردارد پیوند خورده و از طریق شیوه رمزنگاری، امنیت این تراکنش ها تامین می‌گردد. در یک کلام بلاکچین می تواند دارایی های دیجیتال را رصد و تایید نماید ضمن آنکه امکان هک و کپی آنها بدون مجوز در این تکنولوژی امکان پذیر نمی باشد.
در اینگونه عملیات نیازی به داشتن واسطه ها وجود نخواهد داشت. همین امنیت بالا دلیل بکارگیری بلاکچین در پولهای مجازی همچون بیت کوین شده است. این بدان معناست که می توان این تکنولوژی را در سایر دارایی ها از رای در انتخابات گرفته تا سهام، پرداخت مالیات و املاک بکار گرفت. آنچه که واقعا در مورد انقلاب بلاکچین می توان به آن اشاره نمود این است که بلاکچین موجب تمرکز زدایی مالکیت و کنترل دارایی ها، از طریق تغییر بنیادین مدل ساختاری جامعه ما خواهد شد. اقتصاد جهانی، بر پایه قدرت و اعتماد ما، به واسطه هایی همچون بانک ها، دولت ها، شرکت های خدماتی و شرکت های اینترنتی بزرگ چون گوگل و فیس بوک شکل گرفته است. این بدین معنا است که در جامعه ما، قدرت و ثروت در اختیار شرکت های بزرگ واسطه قرار دارد. آنها هیچ ارزش افزوده ای در معاملات به غیر از ایجاد اعتماد برای طرفین معامله فراهم نمی نمایند. این درحالیست که عملکرد آنها موجب کند شدن سرعت معاملات و کسب درآمد برای آنها می گردد.
اگر معاملات و دارایی ها بدون حضور این واسطه ها امن گردد، ما دیگر نیازی به آنها نخواهیم داشت و می توانیم در این فرایند ضمن حفظ اموال خود، پرداخت به این واسطه ها را نیز متوقف نماییم. جالب توجه این است که بلاکچین قدرت و ثروت خود را بدور از واسطه گری شرکت های نسبتا جدیدی همچون اوبر و فیس بوک بدست می آورد. بطور مثال در اوبر تعامل بین راننده و مسافر بدون به مخاطره افتادن اطلاعات مالی و هویتی آنها به روشی امن صورت می پذیرد، در این صورت واسطه گری شرکتی همچون اوبر نیز غیر ضروری خواهد بود.

حال چه صنایعی با بلاکچین متحول خواهند شد؟

بر اساس گفته تاپ اسکات بیشتر صنایع تحت تاثیر بلاکچین قرار خواهند گرفت. بانکها به خلق ارزشی فراتر از حفظ و انتقال پول نیاز خواهند داشت زیرا با تکنولوژی بلاکچین، خریداران و فروشندگان قادر به بررسی میزان موجودی پول خود و تبادل آن بین خودشان خواهند بود. شرکت های خدماتی نیز از وضعیت موجود به شرکتهایی با منابع تجدید پذیر کارآمد تبدیل خواهند شد که می توانند انرژی مازاد ذخیره شده خود را بصورت محلی بفروش رسانده و بطور موثر چندین شبکه کوچک تامین انرژی ایجاد نمایند، مشروط بر اینکه این شرکتها مشتریانی بعنوان شریک تجاری نداشته باشند.
مالکیت معنوی حوزه دیگری است که از تکنولوژی بلاکچین متاثر می گردد. موسیقی دانان نیز می توانند از بلاکچین در جهت جلوگیری از کپی آثار و حفظ حقوق مالکیت خود استفاده و بابت عرضه آثار خود در بازار به طور مستقیم از کاربران پول دریافت نمایند. به طور مشابه، روزنامه نگاران و سایر نویسندگان که اغلب کار مستقل دارند و یا آثار را خودشان منتشر می کنند، می توانند رابطه خود را با رسانه های بزرگ قطع و آثار خود را به صورت مستقیم به خوانندگان به بهای کمتری به فروش رسانند. در نهایت، پرداخت مستقیم به هنرمندان و طراحان بدان معنا است که کار خلاقانه آنها بصورت منصفانه جبران خواهد شد، زیرا آثارشان در اختیار شرکتها قرار نخواهد گرفت.
حتی دولت ها نیز می توانند به کمک بلاکچین نقش کمتری ایفا و زیرساخت های کارآمدتری را ایجاد نمایند در حالی که جوامع هنوز ترجیحشان بر تصمیم گیری گروهی و فرایندهای سیاست گذاری است، بلاکچین می تواند در اجرای برنامه ها و مدیریت توزیع منافع بصورت موثر و بدون هیچگونه فساد اداری نقش ایفا نماید و زمانی که فن آوری های جدیدی همچون ماشین های خودران پا به عرصه نهاد، تکنولوژی بلاکچین با بهره گیری از داده ها و نرم افزارهای در دسترس می تواند برای اطمینان از ایمنی و کاهش نیاز به مقررات دولتی به این حوزه نیز کمک نماید. این تکنولوژی حتی می تواند شرایطی را برای دسترسی به منابع فضایی همانند ماهواره ها در اختیار همگان قراردهد.

منبع: “چگونه بلاکچین، نهادهای مقدس اجتماعی را برهم می‌ریزد” ترجمه فرشید بلوری،سایت پرداخت برتر، تیر 96 futurism

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *